Âile Çocuk Ergen (Genç) Makaleler

YARIYIL TATİLİNDE ÇOCUKLARLA NASIL VAKİT GEÇİRMELİ?

Yarıyıl tatili yaklaşıyor. Çocuklar, Öğretmenler, Anneler ve Babalar ilk dönemin koşuşturmasından yorulmuş olarak bu yarı yıl tatilinde dinlenme fırsatı bulacaklar.

Peki anne – baba olarak tatilde yorgunluğumuzu atarken çocuğumuza nasıl ilgi verebiliriz? İşte aşağıdaki 6 tane başlık sayesinde ailecek huzurlu bir tatil geçirmeniz için hiçbir engel kalmayacak.

Oynamak

Çocuğunuzla her gün mutlaka en az 15 dakika oynayın. Yalnız bütün işinizi bırakıp masada veya halının üzerinde dikkatinizi tamamen çocuğunuza ve oyuna vererek oynamalısınız. Siz belki farketmiyorsunuz ama çocuğunuz oyun oynayarak kendisini çok geliştiriyor. Çocuğunuza harcayacağınız 15 – 20 dakikalık kısa zaman çocuğunuzun gün içerisinde sakin ve mutlu olmasını sağlayacaktır.

Oyunu çocuk yönlendirir

Genellikle çocuğumuzla oyun oynarken farkında olmadan oyunun gidişatını biz yönlendiririz. Mesela oyun esnasında “çizginin içinden boya“, “oyunun kuralı böyle” veya “böyle yapmalısın” ve benzeri birçok şey demişizdir. Bu ve benzeri cümleler, hareketler kesinlikle yanlıştır, oyunu tamamen çocuk yönlendirmelidir. Oyun, çocuğun dünyasıdır. Çocuğu kendi dünyasında kısıtlamanız doğru olmaz. Çocuklar, oyunu (yani kendi dünyasını) kendileri yönlendirirlerse ve anne – babası onu oyunda destekler, verdiği talimatlara uyar,  kısaca onu dinlediğini gösterirse,  çocuk otomatikman dinlemeyi öğrenir.  Dolayısıyla oyun dışında da anne ve babasının sözünü dinler.

Rutin

Her gün aynı saatte aynı şeyi yapmak bir yetişkin için çok sıkıcı olabilir ama bir çocuk için çok rahatlatıcı bir harekettir bu. Rutin olan her şey çocukta ne yapması gerektiğini, nasıl davranması gerektiğine dair hasletini geliştir. Mesela sabah rutininde giyinmek – oda toplamak – kahvaltı – birlikte oyun zamanı – tek başına oyun zamanı… olduğunu farz edelim. Çocuk bu rutine alıştığında, bir sonraki etkinliğin (aktivitenin) ne olacağını bilir ve kendisini bir sonraki etkinliğe (aktiviteye) ona göre hazırlar. Bir sonraki etkinliğin (aktivitenin) zamanı geldiğinde zorlanmadan o etkinliğe (aktiviteye) başlar. Az önceki örnekteki gidişat doğrultusunda çocuk odasını topladıktan sonra kahvaltı masasına sıkıntı çıkarmadan, rahatlıkla oturur. Veya birlikte oyun oynarken çocuğun tek başına oynama zamanı geldiğinde çocuk o vakitte tek başında oynamaya karşı çıkmaz. Yani rutine alışmış bir çocuk bir etkinlikten (aktiviteden) diğer etkinliğe (aktiviteye) kolaylıkla ve sıkıntısız olarak geçebilir.

 Dışarıda etkinlik (aktivite) yapmak

Hava şartlarından dolayı yarıyıl tatilinde evde daha çok vakit geçirilir. Fakat evler çocukların enerjilerini tam manasıyla atmaları için her zaman uygun yerler olmuyor. Çocuklar enerjilerini dışarıda, temiz havada attıklarında, çocuklar sakinleşirler. Bu yüzden soğuk olsa bile her gün en az 30 dakika çocuğunuzla birlikte dışarıya çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Çocuklar dışarıda gördükleri yeni şeyler, hâdiseler, insanlar, hayvanlar vs. ile beyinlerindeki kaba motorun gelişmesi sağlanır. Sadece beyin gelişimi de değil aynı zamanda fiziki olarak sağlıklı ve sıhhatli olurlar. Kısaca soğuk diye çocuklarınızı evlere hapsetmeyin.

Zamanında uyumak ve kalkmak

Tatil olduğundan çocuklar biraz daha geç yatmak isterler. Fakat geç yatıldığında çocuk daha az dinleniyor ve zamanla bu huysuzluğa veya hırçınlığa sebebiyet veriyor. Hatta bununla da kalmayıp bağışıklık sistemi biraz daha düşük seviyede çalışıyor bu da hastalanma ihtimalini daha yükseğe çıkarıyor. Sadece çocuklar değil büyükler için de erken yatmak mühim. Eğer siz erken yatıp erken kalkarsanız, çok daha dinç olduğunuzu ve bu sayede çocuğunuzla çok daha kaliteli, mutlu, huzurlu, enerjik bir şekilde ilgilenebileceğiniz kolaylıkla fark edebilirsiniz. Çocukların (ve kendinizin) erkenden kolay uykuya dalmalarını istiyorsanız, yatmadan en az bir saat önce ekrana (televizyon, telefon, tablet, bilgisayar vs.) bakılmaması gerekiyor. Etraf yavaş yavaş karanlık olmaya başladığında, vücut melatonin hormonu salgılar bu hormon insanın uykusunun gelmesini sağlar yalnız televizyon, telefon, tablet, bilgisayar vs. şeyler kullanıldığında melatonin hormonu salgılanmaz bu da uyumayı zorlaştırır ve ileriki aşamalarda da konsantre problemi ve başka benzeri problemler  sebep olabilir.

Kendinize vakit ayırın

Çocuk, iş, eş derken bir çoğumuz kendimizi unutuyoruz. Kendimize vakit ayırmamız çok mühimdir. Kendimize vakit ayırmaktan kastım, çocuksuz, eşsiz, işsiz vakti istediğimiz gibi değerlendirmektir. Bunu yaparak kendimizi hem fiziksel hemde zihinsel olarak dinlendiririz. Dolayısıyla mutlu bir ebeveyn, mutlu bir eş, mutlu bir çalışan oluyoruz ve sıkıntılar karşısında daha tahamüllü ve dayanıklı oluyoruz. Tatilde de kendinize vakit ayırmayı unutmayın.

RUHİYATÇI Ailesi olarak iyi tatiller dileriz.

Uzman Çocuk Psikoloğu, Pedagog Esma Mısıroğlu

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYIN