Beslenme Makaleler Sağlık

SOĞUK HAVALARDA HASTALIKTAN KORUYAN 15 BİTKİ ÇAYI

Son günlerde yurdu etkisi altına alan soğuk havalar, gribal enfeksiyon oranında artışa neden oldu. Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çaylarını tavsiye ediyor. İşte o bitkiler.

Son günlerde yurdu etkisi altına alan soğuk havalar, yeterince havalandırılmayan kapalı mekanlar, kalabalık ortamlar ile birleşince soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar da kaçınılmaz oluyor.

Bu durumda devreye bağışıklık sistemini güçlendiren, koruyucu ve önleyici etkili bitki çayları giriyor.
Prof. Dr. Erdem Yeşilada, metabolizmayı hızlandırmaktan sindirimi kolaylaştırmaya; karaciğeri kuvvetlendirmekten iltihapları azaltmaya kadar pek çok yararı olan bitkilerin bu havalar için ideal olduğunu söylüyor.

İşte o bitkiler;

Tarçın
biberiye
yenibahar
zencefil
kakule
frenk kimyonu
karahindiba
turunç kabuğu
kekik
anason
enginar yaprağı
mayıs papatyası
karanfil
kişniş
zerdeçöp

Bu bitkilerin soğuk havalarda doğal bir kalkan olduğunu söyleyen Yeşilada, doğru miktarlarda karıştırarak kullanıldığında bağışıklık sisteminin güçleneceğine ve vücudun hava şartlarına uyum sağlayabileceğine dikkat çekiyor.

İşte Prof. Dr. Erdem Yeşilada’nın da vurguladığı, her derde deva olan bitkilerinin faydaları;

Tarçın kabuğu, biberiye yaprağı, zencefil, kekik, karanfil tomurcuğu; bakterilerin gelişimini önleyici etkisi bulunuyor.
Yenibahar, kişniş, kakule, anason, frenk kimyonu, mayıs papatyası, zencefil, zerdeçöp; safra ve mide asidini artırarak sindirimi kolaylaştırıyor.
Karahindiba, biberiye, enginar yaprağı, zencefil ve zerdeçöp; karaciğeri kuvvetlendiriyor.
Turunç kabuğu ve biberiye; metabolizmayı hızlandırıyor.
Tarçın kabuğu ve kekik; kan şekeri seviyesini düzenliyor.
Zencefil, zerdeçöp ve mayıs papatyası; vücuttaki iltihabı etmaya yardımcı oluyor.

Bu bitkilerin en doğru oranlarda bir araya getirildiği karışık bitki çayları vücutta biriken toksinlerin atılmasına, metabolizmanın hızlanmasına, mikroplara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor.

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yap