Âile Makaleler Yetişkin

MUTLU BİR EVLİLİK İÇİN 10 ALTIN KURAL !..

Fransız Lape Hastanesi UzmanL Psikoloğu Eylem Sönmez, çiftlerin evliliklerde karşılaştıkları başlıca sorunları ve mutlu bir ilişki için önerileri açıkladı.

Bireylerin huzurlu ve doyum içeren bir ilişki yaşayabilmeleri, karşılıklı uyuma ve birbirlerini tamamlayabilecek özelliklere sahip olmalarına bağlıdır.
Birbirlerinin kişisel özelliklerine ve farklılıklarına saygı duyan çiftler ilişkilerini uyum içerisinde sürdürürler.
Bu unsurların yanında daha da önemli olan faktör, ilişkiyi sürdürmeye dair duyulan inanç ve arzudur.
Evlilikte, istek ve çabanın diri tutulması da bu sebeple önemlidir.
Çabanın ve isteğin istikrarsızlığı, ilişkiyi çıkmaza sokan önemli unsurların başında gelmektedir.

Evlilikler yenilenmeye ihtiyaç duyar
Birliktelikler ve evlilikler yenilenmeye ve gelişmeye ihtiyaç duyan bir dinamiğe sahiptir.
Mutlu ilişkiler, yenilenmeye ve gelişmeye açık bireyler tarafından yürütülür.
Evlilik veya birlikteliklerdeki iletişimsizlik, saygısızlık ve saldırganlık ise ciddi sorunların yaşanmasına neden olur.
Aile yapılarının, karakter özelliklerinin, eğitim seviyelerinin ve zevklerin birbirlerine uyumu, ilişkilerde ortaya çıkan problemlerle başa çıkılmasını kolaylaştıran unsurlardır.

Mutlu bir evlilik için 10 altın öneri;

  1. Farklılıklar, erkeği kadına kadını erkeğe üstün kılmayan özelliklerdir. Farklılıklar üstünlük değil bir özgünlük olarak kabul edilmelidir. Unutulmamalıdır ki farklılıklar, rutini bozan heyecanlara zemin hazırlarlar.
  2. Çiftlerin yaşamdan beklentileri ve amaçları uyumluluk göstermeli, çift ruhsal ve cinsel uyuma sahip olmalıdır. Birbirlerini seven ve paylaşma duygusuna sahip çiftler birbirlerini mutlu ederler.
  3. Fiziksel, sözel, davranışsal ve psikolojik şiddet, mutlu bir evlilikte olmamalıdır.
  4. İlişkide çatışma yaşandığında çiftler sakinliğini koruyarak sorunu çözme yoluna gitmelidirler. Davranışsal ve yapıcı eleştirilerle çözüm için uğraşmalıdır.
  5. İlişkide ortaya çıkan herhangi bir sorun, çiftlerden birine asla mal edilmemelidir; çünkü evlilik iki kişiliktir ve var olan bir sorunda, kadın ve erkeğin değişen oranlarda sorumlulukları bulunmaktadır.
  6. Araştırmalar, evliliğin ilk yıllarında ve ilk çocuk doğduktan sonra çiftlerin birbirlerine ayırdıkları zamanın azaldığını ortaya koymaktadır. Bu dönemlerde eşler, birlikte düzenli vakit geçirecekleri programlar yapmayı ihmal etmemelidirler.
  7. Eşlerden birinin ya da her ikisinin cinsel sorunlar yaşamaları durumunda yardım almaya açık olmaları diğer bir önemli husustur.
  8. Eşlerden birinin iletişim ya da öfke kontrol problemi varsa profesyonel yardım alınması, ilişki açısından önem taşımaktadır.
  9. Evlilikte dostluğun devamı, konuşmak, dertleşmek ve destek olmak vazgeçilmez özelliklerdir. İlişkiye zarar verdiği düşünülen üçüncü şahıslara sınır koyma, ilişkiye dahil etmeme de önemli ve gereklidir.
  10. Çiftler evlilik süresince yaşanabilecek krizlere direnebilme ve ilişkiyi ayakta tutabilme becerilerini geliştirebilir ve gerektiğinde profesyonel yardım alarak yaşanan çatışmalara dışarıdan bakabilmelidirler.

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yap