Basın

ZOR ZAMANLARDA EBEVEYNLİK (HOLLANDA)

cocuklari_ellerinden_alinmadan_tedbir_alinmali_h18628Türk ailelerin feryadı: Çocuklarımızı vermeyiz

Hollanda’da Anne-baba kursu ilgi görmeye devam ediyor. Son bir hafta içinde 8 Türk kökenli çocuk daha ailelerinin ellerinden alınarak koruyucu aileye verildi. Çocukların ailelerin ellerinden alınmasında çocuklarla iyi iletişim kuramama, bakımsızlık ve diğer sebepler öne çıkıyor.

Türk ailelerin feryadı: Çocuklarımızı vermeyiz
Apeldoorn şehrinde annelere yönelik örnek bir proje ilgi göreye devam ediyor. De IJssel Eğitim Merkezi, Utrecht Üniversitesi ile Pittige Jaren (Zor Zamanlarda Ebeveynlik) adı ile başlayan projede annelere yönelik çocuk eğitimi veren Zor Zamanlarda Ebeveynlik Projesi Koordinatörü Esma Sarıaslan (Mısıroğlu), çocukların ailelerinin ellerinden alınmasının başında iletişimsizlik geldiğini projelerinin bunun için bir fırsat olduğunu söyledi.

Koordinatör Esma Sarıaslan (Mısıroğlu), “Hollanda genelinde 26 bin çocuk koruyucu aile elinde bulunuyor. Bunlardan 6 bini Türk Müslüman çocuklardan oluşuyor.” dedi. Sarıaslan (Mısıroğlu), başlattıkları kurs ile anne-babalara çocuklarıyla nasıl daha iyi ilgilenebileceklerini öğrettiklerini söyledi.

Sarıaslan (Mısıroğlu)”Bu durumun başında ailelerin çocuklarına iyi bakamadıklarından, iletişim ve diğer eksikliklerden dolayı devlet bu çocukları ailelerinden alıp koruyucu aileye veriyorlar. Bu duruma çözüm için annelere yönelik başlatmış olduğumuz proje olabilir. Çünkü çocuğunuz ile nasıl ilgilenebilirsiniz, onlara nasıl faydalı olabilirsiniz, çocuklar ile olan ilişkilerinizi pozitif bir şekilde nasıl devam ettirebilirler bu gibi konulara annelere öğretiyoruz. Bu kursumuz koruyucu aile olmak için aileler içinde bence çok faydalı. Anneler yönelik projemiz özellikle Utrecht Üniversitesi ile başlattığımız proje ailelerin memnuniyetinden dolayı ikinci yılına girdi. Bu proje Amerika’daki başarısından dolayı Hollanda’da uygulanmaya yeni başlayan bir proje.
Amerika’daki başarının Hollanda’da tutacağı tahmin ediliyor. Ön araştırma safhasında Utrecht üniversitesi ile De IJssel Eğitim merkezi olarak beraber çalışıyoruz. Geçen sene ilk mezunlarımızı verdik. Kurs sonunda anneler sertifikalarını aldılar. Kursa katılanlar çok memnunlar. Bu proje aynı zamanda hareketli öğrenme zorluğu olan çocuklar içinde önemli.“dedi.

Hollanda geneline yaymak istiyoruz.

Esma Sarıaslan (Mısıroğlu), Apeldoorn ve çevresinde yaşayan Türk annelere yönelik bir proje olduğunu projenin anneler arasında oldukça ilgi gördüğünü söyledi. “De IJssel Eğitim Merkezi’nde annelere eğitim veriyoruz. Ebeveynlere, özellikle annelere, çocuklara tutarlı davranmaları, onları ciddiye alıp onları önemsediğimizi göstermemiz gerektiğini vurguluyoruz.” Diyen Esma Sarıaslan Kursta çok pratik yapıldığını ve herkesin anlayabileceği bir dil kullanıldığını belirtiyor.

Sarıaslan (Mısıroğlu) Hollandaca bilmeyen anneler için özel tercüman bulunan kursta “Anne her hafta burada evde çocukları ile yaşadıklarını anlatıyor. Diğer annelerle birlikte o annenin problemlerini örneklerle konuşuyor ve çözümler üretiyoruz. Toplam 14 hafta süren annelik kursunun ikinci sertifikalarını ocak sonunda vereceğiz.Bu projeyi talep halinde Hollanda geneline yaymak istiyoruz.“dedi.

Anneler bu durumdan memnun

Diğer taraftan kursa katılan anneler 14 hafta süren kurstan çok şeyler öğrendiklerini, özellikle çocuklarına bu kurs sonunda iyi bir yaklaşım içinde olmalarından dolayı da derslerinde oldukça başarılı olduklarını söylediler.

Nuray Okuducu sonhaberKursa katılan bayanlardan Nuray Okuducu “Çocuklarımla daha iyi iletişim kurmak onlara daha yararlı olmak amacı ile katıldım. Bilinçli bir çocuk yetiştirmek için bu kursun bulunmaz bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Kurs program öncesinde çocuklarım ile iletişim ile kurs sonrası iletişimin oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Çocuklarım ile yakından ilgilenmemem neticesinde okul başarısı da arttı. Kendim bu kursa 14 süre ile yazılmıştım. Şuan 4 hafta sürem kaldı. Bu süre sonunda eğer ikinci bir imkan olur ise tekrara katılmayı düşünüyorum. Hollanda’da malum evden alınan çocukların başında aileleri ile olan iletişimsizlik ve bakımsızlık geliyor. Bu kurs ile bu açıklıklar ortadan kalkmış oluyor. “dedi.

Elif Altun sonhaberApeldoorn şehrinden bu kursa katılan Elif Altun, annelere yönelik kurs programının çok faydasını gördüklerini söyledi. Altun “de İjssel Eğitim Merkezi bünyesinde organize edilen bu kurs sayesinde daha bilinçli bir çocuk yetiştirmeye özen gösteriyoruz. Kursta yazılı ve uygulamalı olarak çocuklarımıza nasıl davranmamız gerektiği detaylı bir şekilde uzmanlar tarafından anlatılıyor. Bizlerde bu almış olduğumuz eğitimi çocuklarımıza uyguluyoruz. Oldukça faydalı olduğunu görüyoruz. Bizlerin doğru olarak bildiğimiz şeylerin yanlış olduğunu gördük. Bunları bu kurslar ile bu tür eksikliklerimiz düzeltme fırsatı bulduk. Çocuklarımızın okulda başarılı olduklarını bizatihi bu kurs ile gözlemledik. Oldukça ileler ve ebeveynler için faydalı bir kurs.”dedi.

Sibel Albayrak SONHABERBu projeye ilk başlarda bir deneme amaçlı olarak katıldığını belirten Sibel Albayrak ise “Sonraları ise kendim açısından son derece yararlı olduğunu gördüm.Sürekli olarak bu kurs programına katılamaya karar verdim.Haftada iki saat süren bu kursa heyecanla katılıyorum.Uygulamaları görsel ve pratik uygulamalı olarak yapıyoruz. Son derece faydalı bir annelik eğitim programı.Kendim 10 haftadır bu programa katılıyorum.Kendimin 3 çocuğu var.Her şeyi iyi bildiğimi zannediyordum.Fakat bu kurs sonunda oldukça eksikliklerimin olduğunu bu süre zarfında bu eksikliklerimi toparlama fırsatını yakaladım.” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.sonhaber.nl/yasam/turk-ailelerin-feryadi-cocuklarimizi-vermeyiz-h18628.html (24 Aralık 2012 Pazartesi)

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yap