Beslenme Makaleler Sağlık

HAYVANLAR FAST FOOD İLE BESLENSEYDİ NE OLURDU?

İzleyeceğiniz görüntülerde, “Doğadaki hayvanlar, doğal yapısı bozulmuş gıdaları tüketse ne olurdu?” Parodisi üzerinden, fast food ürünlerinin insanın fıtrî yapısını nasıl değiştirdiği anlatılıyor.

GDO’lu ürünler, neden oldukları; kanser, alerji, kısırlık, fizyolojik bozukluklar, bağımlılık, gen ve DNA yapısı bozuklukları gibi birçok hastalık nedeniyle, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu.

GDO NEDİR?

Genetigi Degistirilmis Organizma

GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar), genetik müdahale yöntemleriyle genetik yapısına bitki, bakteri, virüs vb. herhangi bir başka canlıdan alınan gen veya genlerin aktarılmasıyla elde edilen yeni organizmalara deniyor.

İlk kez 1973 yılında bir bakterinin bu yolla üretilmesiyle başlayan GDO, bu tarihten sonra hızla yaygınlaşarak, bilhassa gıda ve tıp alanında kendine uygulama alanı buldu.

KOYUNA İNSAN GENİ AKTARILDI

Bu kapsamda ilk olarak “escherichia coli” bakterisinin genetiği değiştirilerek; tedavi amaçlı kullanılan insülin üreten bir tür üretildi. Bir koyuna insan geni aktarılarak, koyun sütünde bir insan proteinin bulunmasının sağlanması ise bu konudaki en önemli kilometre taşlarından biri.

GDO BESİN DÖNGÜSÜNÜ SONA ERDİREBİLİR

GDO’nun başlangıçtaki amacı her ne kadar ‘kamu yararı ve halk sağlığına fayda’ olsa da zamanla bu saha, giderek kişisel çıkar amaçlı istismar bir alanı haline geldi. Bu tavrın yaygınlaşmasıyla da yapılan genetik değiştirmelerde çok büyük tehlike ve riskler baş gösterdi. Bunların en başında, genetiği değiştirilmiş bitkilerin, toprak içinde bulunan doğal hayata zarar verme ve böylece besin döngüsünü sona erdirme ihtimali geliyor.

Bunun yanı sıra, GDO’lu ürünler çoğunlukla yeteri kadar besleyici değiller ve hazmı zor. Genetiği değiştirilmiş organizmaların toksik, alerjik, teratojenik (anne karnında maruz kalan bebekte görülen yapısal anomaliler) zararları olabileceği de bilim adamları tarafından sıklıkla dile getiriliyor.

“ÖYLE BİR DÖNEM GELECEK Kİ FITRATI DEĞİŞTİRECEKLER”

Helal gıda sertifikalama konusunda çalışan Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalanma Araştırma Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kamil Büyüközer, genetiği değiştirilmiş organizmalara kesinlikle helal gıda sertifikası vermediklerini ve İslami olarak GDO’nun helal olmadığını söylüyor.

Büyüközer, yaptığı bir açıklamada, “Peygamberimizin; ‘Öyle bir dönem gelecek ki fıtratı değiştirmeye çalışacaklar’ şeklinde bir hadis-i şerifi var. İşte DNA’ları değiştiriyorlar, Allah’ın yarattığından farklı bir ürün yapmaya çalışıyorlar. Bu, İslam’a aykırıdır. GDO’lar doğal ürünlerin sistemini de bozuyor. Sadece İslam değil Musevilikve Hristiyanlık’ta da GDO’lu gıdalara dinen hoş bakılmıyor” Şeklinde konuştu.

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yap