Beslenme Hamilelik Makaleler Sağlık

HAMİLE KALMAK İSTEYENLER BUNLARI YESİN

Hamile kalmak istiyorsanız beslenme düzeninizde birkaç değişiklik yapmalısınız. İşte hamile kalmak isteyenler için örnek menü…

Diyetisyen ve Hayat Koçu Gizem Şeber, anne olmak isteyen kadınlar için beslenme tâvsiyesinde bulundu.

Doğurganlığı artıran besinler hakkında bilgi veren Dyt. Şeber, ayrıca hamile kalmak isteyen kadınlar için örnek menü hazırladı.

DOĞRGANLIĞI ARTTIRAN 5 BESİN

Somon: Yale Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma sonucunda araştırmaya katılan, çocuk sahibi olamayan kadınların yüzde 63’ünde D vitamini yetersizliği olduğu saptanmıştır. Her ne kadar D vitamini için güneş en ideal kaynak olsa da, somon da D vitamininin zengin besinsel kaynaklarındandır.

Badem: Sağlıklı doymamış yağlar içeren badem kadınlarda doğurganlığı artırırken, içerdiği E vitamini sayesinde de erkeklerde sperm üretimini olumlu yönde etkiliyor.

Ay çekirdeği: Zengin çinko içeriğiyle hem erkeklerde hem de kadınlarda üreme sağlığı açısından mühim besinler arasındadır. Ancak kalorisi yüksek olduğu için tüketim miktarına dikkat etmek gerekir.

Bulgur: Doğurganlık için kan şekeri dengesi ve insülin duyarlılığı mühim bir konudur. Bulgur, kan şekerini yavaş yükseltir ve yavaş düşürür. Ayrıca metabolizma ve doğurganlık açısından mühim olan B vitaminlerinden de zengindir.

Mercimek: Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bilimsel çalışmada, bitkisel protein ve demirin doğurganlık için çok mühim olduğu kanıtlanmıştır. Bitkisel kaynaklı protein ve demir tüketen kadınlarda doğurganlık oranının yüzde 30 fazla olduğu bildirilmiştir.

HAMİLE KALMAK İSTEYEN KADINLAR İÇİN ÖRNEK MENÜ

Aşağıdaki menü, hamile kalmak isteyen 20-35 yaş arası kadınlar için doğurganlığı desteklemek gayesiyle örnek olarak verilmiştir. Tıbbi teşhis ve tedâvi özelliği taşımaz. Doğurganlıkla alâkalı problemleriniz için öncelikle bir jinekoloğa başvurmanız gerektiğini belirtelim. Size husûsî beslenme programı için bir diyetisyenden yardım alın.

Kahvaltı:

1 adet yumurta
1 dilim peynir
1 dilim tam tahıllı ekmek
1 adet muz
2 adet tam ceviz

Ara öğün:

12 adet badem

Öğle:

1 porsiyon ızgara balık
Bol yeşil salata (1/4 avokado ile)

Ara öğün:

1 bardak süt
1 porsiyon meyve

Akşam:

8 yemek kaşığı dolusu mercimekli kısır
Cevizli ıspanak salatası
1 bardak kefir

Gece:

1 bardak süt
1 avuç ay çekirdeği

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: kadinvekadin

Yorum Yap