Çocuk Ergen (Genç) Makaleler Sağlık

EPİLEPSİ HASTALIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Çok yorulan ve güç sarf eden sara hastası çocukların yaşam kalitesinin daha sık nöbet geçirmeleri sebebiyle düşebileceği bildirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Bolayır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında “sara” olarak bilinen (epilepsinin) genellikle genetiksel olarak ortaya çıktığını söyledi.

Bolayır, özellikle çocukluk çağındaki sara da yaşam tarzına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak,“Çocukluk çağındaki genetik saralarda yaşam tarzı çok önemli. Sara nöbetleri çok güç sarf eden çocuklarda sık görülür. Bu çocukların çok yorulmamaları, fazla spor yapmamaları gerekiyor. Böyle olduğunda yaşam kaliteleri de düşüyor” diye konuştu.

ÇOCUKTA KISA DALGINLIKLARA DİKKAT EDİLMELİ

Prof. Dr. Bolayır, çocuklarda kısa süren dalgınlık durumlarına da dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çekerek Absans adı verilen kısa dalma nöbetleri, bilinen nöbetlerden farklıdır. Çocuklarda çok sık görülmemekle birlikte yine de aile dikkat etmeli. Kısa nöbetlerde çocuk, 15-20 saniye sabit bakar ve o 15-20 saniye bilinci kapalıdır, bilinç kopuktur” değerlendirmesinde bulundu.

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yap