Bebek Hamilelik Makaleler

BEBEKLERİ SALLAYARAK UYUTMAK DOĞRU MU?

“Çocuğun sallama sırasında idrakı düşer” diyen Çocuk Gelişimi Uzmanı İlknur Güven, bebekleri sallayarak uyutmak ile alâkalı merak edilenleri ve bilinmeyenleri anlattı.

Sallayarak uyutmanın çocuğu sersemleştirdiğini söyleyen Güven: “Çocuğun sallama sırasında idrakı düşer. Bu sırada hipnoz olur gibi kendini kaybeden çocuk uykuya geçer. Zaten sallanarak uyumaya alışan çocuk bir müddet sonra aktif uykuya geçmekte zorlanır” diyor. Güven bebekleri sallayarak uyutmak ile alâkalı şu bilgileri verdi.

BEBEKLERDE 6 ÇEŞİT UYKU-UYANIKLIK HALİ VARDIR

Bebeklerin uyutulmasına yönelik yöntemler büyük ölçüde âilenin sosyokültürel yapısı ile ilişkilidir. Farklı kültürlerde ve toplumlarda bebeklerin uyutulmasına ilişkin farklı yöntemler kullanılır. Annelerin panik ve çocuğunu uyutma telâşının sebebi uyku-uyanıklık ritmi bebeklerin beyin gelişiminin mühim bir parçası olmasıdır. Yenidoğan bebeklerde altı çeşit uyku-uyanıklık hali tanımlanmıştır. Bunlar; REM uykusu (aktif uyku), nonREM uykusu (sakin uyku), mahmurluk (drowsy), uyanıklık (alert), yaygaracı (fussy) ve aktif ağlamadır.

BEYİN GELİŞİMİ “REM” UYKU İLE ALÂKALIDIR

Yenidoğan bebeklerin uykusunun yarıdan fazlası REM uykusudur. Bebeklerin 1-4’üncü ayları arasında nonREM uyku süreleri artmakta, uyku başlangıcı REM uykudan nonREM uykuya geçmekte ve en uzun uyku devirleri gece olmaya başlamaktadır. Bununla birlikte beyin gelişimi REM uyku ile ilişkili olduğundan REM uyku miktarındaki azalma insanlarda okul evveli devirlere kadar devam eder. REM uyku bebeğin beyin gelişimi için çok mühimdir. Bu sırada endojen nöronal aktivite devam etmekte böylece dışarıdan uyarının az olduğu bu sürede beyin gelişimi desteklenmektedir. Sallayarak uyumak çocuğu sersemleştirir. Çocuğun sallama sırasında idrakı düşer. Bu sırada hipnoz olur gibi kendini kaybeden çocuk uykuya geçer. Zaten sallanarak uyumaya alışan çocuk bir müddet sonra aktif uykuya geçmekte zorlanır.

BAŞINI DEĞİL VÜCUDUNU SALLAYIN

Toplumumuzda yaygın bir uyutma biçimi bebeğin sallanarak uyutulmasının, süt çocukluğu devrindeki uyku bozukluklarında âilelere tâvsiye edilebilecek bir uyutma biçimi olabileceğini düşünmekteyiz. Ancak hızlı olmamak kaydı ile çocuğun başını değil bütün vücudunu çok hafif ritmik bir şekilde pışpışlanarak yapılmalıdır.

 

Yorum Yap