Çocuk Makaleler

AKILLI TELEFONLAR ÇOCUKLARI SUSTURMASIN

Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Mücahit Öztürk, ailelerin çocuklara, ağlamaması için akıllı teknolojik cihazlar verdiğini, bunun çocuklarda sosyal ve dilsel gelişimini engellediğini söyledi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı ve Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Mücahit Öztürk, ailelerin çocuklara ağlamaması için cep telefonu ve akıllı teknolojik cihazlar verdiğini, bunun çocuklarda sosyal ve dilsel gelişimini engellediğini söyledi.

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aileler tarafından çocuklara erken yaşta verilen cep telefonu ve akıllı cihazların adeta “susturucu” amaçlı kullanıldığını ifade etti.

ÇOCUĞUNUZUN GELİŞİMİ İÇİN AKILLI CİHAZLARDAN UZAK TUTUN

Ağlayan çocukları susturmak için onlara akıllı cihaz vermenin, televizyondan müzik dinletmenin veya görüntü izletmenin yanlış olduğunu belirten Öztürk, “Bu durumda daha bebeklik döneminden itibaren 1,5-2 yaşında bir çocuk ekranla karşılaşmış oluyor. Çocuklar ekranlarda sadece görüntüleri algılar ve o görüntülerle müziği birleştirir. Bu senkronizasyon küçük yaştaki çocuklarda sosyal vedilsel gelişimini engeller” diye konuştu.

Çocukların akıllı cihazlar başta olmak üzere bütün ekranlardan korunması gerektiğini vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti:

“Küçük yaşta, erken devirde ekranla karşılaşan ve ekrana bağlı olan çocuklarda sosyal gelişim bozuklukları hem de dil gelişim bozuklukları olur ki bu çok mühim bir şeydir. O sebeple çocukların özelikle 4-5 yaşına kadar bu mânâda mutlaka korunmaları gerekir.”

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yap